Energiatanúsítvány készítése
Miért van rá szükség?
Az Európai Unió direktívája előírja az energetikai tanúsítvány készítés
szükségességét, az épület energetikai minőségének tanúsítását. Az energetikai
tanúsítvány vagy ahogy a közhasználatban elterjedt energia tanúsítvány célja
a tájékoztatás, viszonyíthatóság, energetikai osztályokba sorolás.
Energia tanúsítvány jelentőségét hangsúlyozza, hogy készítése egyre
szélesebb körben kötelező.Új és régi építésű és ingatlanok, lakások
értékesítésénél, bérbeadásánál alapvető az energia tanúsítvány bemutatása.
Az energia kiadások csökkentése és a környezetbarát energetikai megoldások miatt
az energia tanúsítvány a mindennapok része lesz, egy egészségesebb és gazdaságosabb jövőt biztosítva.
Energia tanúsítvány készítése során otthona energia használatát, energetikai
költségét hasonlítjuk össze az ideális esetben elérhető paraméterekkel.
Eladás, bérbeadás esetén jogszabály szerint fel kell tüntetni az energetikai besorolást, amennyiben a tanúsítvány rendelkezésre áll. Ellenkező esetben szabálysértési bírság veszélye fenyeget. Ha a vevő utólag szerez tudomást az ingatlan kedvezőtlen besorolásáról és elmulasztották biztosítani számára az erre vonatkozó információt, kárigényt támaszthat.
Minőségi szintek
A lehetséges energetikai besorolási osztályok „AA++”-tól „JJ”-ig terjednek. A legmagasabb „minimális energiaigényű” minősítést csak a legjobb színvonalú ingatlanok kaphatják. A legrosszabb osztályokat (HH, II, JJ) jellemzően a súlyosan elavult, vagy rendkívül energiapazarló fűtésű egységek kapják.
A "BB - Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynek megfelelő" osztály a legfontosabb referencia szint (100 %), a többi kategóriát ehhez viszonyítjuk, új épületeknek 2020-tól minimálisan ezt a besorolást kell elérniük, különben nem kaphatnak használatbavételi engedélyt. A minősítés 2015-ig más rendszerben történt (egy betűjelzésű szabályozás A+ és I között), az új követelményszint (dupla betűjelzés) 2016 január 1. óta van érvényben. Ha feldolgoztuk az épület paramétereit egy erre szolgáló mérnöki szoftverrel, egyszerűen megbecsülhető, hogy milyen korszerűsítéssel mekkora megtakarítás érhető el. Igen magas pontossággal meg tudjuk mondani, hogy adott vastagságú hőszigetelés mennyi megtakarítást eredményez a rezsiköltségekben. Hasonló módon egy kazáncsere gazdaságossága is megállapítható. Ha az épületet és a konkrét fogyasztót „együtt” vizsgáljuk meg, a kalkulációkat auditálásnak hívják.
A tanúsítvány elkészítésének menete
- - Helyszíni szemle.
- - Építménnyel kapcsolatos információk rögzítése.
- - Épület felmérése.
- - Helyszíni fotók készítése
- - Háttérmunka: a tanúsítvány elkészítése.
Megrendelés után kollégánk, telefonon egyeztetett időpontban felkeresi Önt a tanúsítani kívánt ingatlan címén. A helyszíni bejárás alkalmával felmérjük a lakás vagy épület helységeit és határoló szerkezeteit (külső fal, pincefödém, padlásfödém, beépített tetőtér, külső nyílászárók mérete, típusa), feljegyzést készítünk a gépészeti berendezések típusáról (kazán, fűtéshálózat, melegvíz-termelő rendszer, vízhálózat). A felmérést nagyban segíti és gyorsítja az építészeti tervdokumentáció megléte. A tanúsítvány elkészítéséhez szükségünk van az ingatlan helyrajzi számára is. A felmérést követően, az ingatlan hiteles energetikai tanúsítványát egy példányban az előre egyeztetett formában és időpontban megkapja, a számla kifizetése ekkor válik esedékessé.
Tehát a szükséges dokumentumok:
- - A valós állapotnak megfelelő vázlatszintű alaprajz.
- - Műszaki leírás, épületgépészeti dokumentációk.
- - Felelős műszaki vezető nyilatkozata.
- - Helyrajzi szám.